Czym powinien charakteryzować się dobry blog książkowy? Fanatycy książek bardzo często poszukują źródeł, w których znajdą inspiracje w zakresie interesujących tytułów. Dużą popularnością cieszą się blogi książkowe, na których umieszczane są cenne informacje. Nie wszyscy jednak wiedzą, w jaki sposób rozpoznać dobrą stronę internetową. Z pewnością warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które znacząco ułatwią nam ten proces.
Jakie cechy charakterystyczne posiada dobry blog książkowy? Na co warto zwrócić uwagę w sposób szczególny? Aby uzyskać odpowiedzi na wyżej postawione pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym wpisem.
Poprawna polszczyzna
Wiele osób zastanawia się, czym tak właściwie powinien charakteryzować się dobry blog książkowy. Z pewnością odpowiedź na to pytanie nie jest tak łatwa, jak mogłoby się nam wydawać na pierwszy rzut oka. Kluczowe jest spełnienie kilku warunków, które oczywiście są subiektywne. Naszym zdaniem kluczowa jest poprawna polszczyzna. Na pierwszy rzut oka może się nam to wydawać oczywiste, jeśli chodzi o blogi związane z literaturą. Niestety coraz częstszym zjawiskiem jest pojawienie się wpisów, które nie zważają na zasady związane ze stylistyką, interpunkcją czy też ortografią. Niestety posty z widocznymi literówkami, błędami ortograficznymi bądź powtórzeniami są dość uciążliwe, nawet jeśli ich treść jest w pełni satysfakcjonująca. Oczywiście każdy ma prawo popełnić mniejszy bądź większy błąd, jednak przed publikacją tekstu należy się z nim skrupulatnie zapoznać. Jeśli ktokolwiek zwróci nam uwagę, wówczas należy przyznać się do pomyłki i ją zmodyfikować w możliwie najkrótszym czasie. Wbrew pozorom jest to bardzo istotne, bowiem fanatycy książek są często bardzo wymagający. Czytają wiele tytułów, w konsekwencji przyzwyczajeni są do poprawnej polszczyzny. Wszelkie odchylenia są zatem zauważane i niejednokrotnie wytykane.
Szczere recenzje
Bardzo ważne jest to, aby recenzje znajdujące się na danym blogu książkowym były szczere. Oczywiście zupełnie zrozumiałe jest to, że o gustach się nie dyskutuje, jednocześnie sama recenzja jest dość subiektywną formą wypowiedzi pisemnej. Jeśli jednak bloger wypowiada się na temat wszystkich pozycji pozytywnie, mianowicie że szybko się je czyta, są wspaniałe, jednocześnie bohaterowie są nadzwyczaj interesujący, wówczas możemy mieć wiele wątpliwości co do szczerych intencji. Dlaczego się tak dzieje? Otóż dość powszechnym zjawiskiem jest to, że właściciele blogów otrzymują możliwość współpracy z wybranym wydawnictwem. Zupełnie naturalne jest wówczas, że opinia będzie pozytywna, ze względu na otrzymane wynagrodzenie. Niestety takie praktyki to nadużycie i w pewnym stopniu próba oszustwa czytelników. Nieszczere recenzje z pewnością nie są dobrym rozwiązaniem. Otrzymujemy nieprawdziwą opinię na temat danego tytułu, co może doprowadzić do kompletnej straty naszego czasu. Uważajmy zatem, jakie blogi są przez nas czytane i zapoznajmy się nieco głębiej z poszczególnymi wpisami.
Zobacz najlepsze blogi:
-
- ciekawe blogi literackie https://literackigps.pl
- potaczała zostały tylko kamienie https://literackigps.pl/autor/krzysztof-potaczala/
- ranking najlepszych książek https://literackigps.pl/moje-rankingi/
Odpowiednia forma recenzji
Pamiętajmy o tym, że recenzja ma dość charakterystyczną formę. Jest ona w pełni subiektywna, jednocześnie wyróżnia się dużą ilością opinii- zarówno tych przychylnych, jak i mniej interesujących. Z definicji sama recenzja odnosi się do aktualnych zjawisk naukowych bądź artystycznych. Jest to gatunek, który posiada dość schematyczną strukturę. Znajdziemy tam bowiem wiele elementów informacyjnych, oceniających, analitycznych i krytycznych. Jeśli chodzi o kompozycję, to jest ona dostosowana do tematycznych wymogów danego tytułu, odbiorcy bądź specyfiki medium.
Głównym założeniem recenzji jest zatem pozytywne bądź negatywne omówienie danego utworu. Celem jest poddanie ocenie wartości dzieła w oparciu o zróżnicowane kryteria. Oczywiście jest to subiektywna forma wypowiedzi, która informuje czytelników o dziełach, prezentuje je, ocenia. Uwzględniane są krytyczne refleksje, zjawiska społeczne, zjawiska polityczne. O ile prowadzenie bloga nie wyróżnia się jakimiś bliżej określonymi normami, to jednak powinniśmy w sposób szczególny pamiętać o tym, że same recenzje mają dość sztywną formę.
Regularność treści
Jedną z kluczowych cech dobrego bloga książkowego jest również regularność treści. Powinny one charakteryzować się wysoką jakością. Warto założyć sobie, że w danych dniach i określonych godzinach będzie pojawiał się jeden wpis, który będzie mógł zainteresować czytelników. Na pierwszy rzut oka wydaje się to być oczywiste, jednak wiele początkujących osób o tym zapomina. Kiedy uda nam się stworzyć post, który zainteresuje wiele osób, wówczas prawdopodobnie nasze poczynania w sieci będą obserwowane nieco częściej. Jeśli nie będziemy dostarczać interesujących treści, to zdobywanie nowych czytelników będzie niemalże niemożliwe.
Pamiętajmy jednak, że wpisy powinny być ciekawe, przygotowane nieco wcześniej, starannie sprawdzone. Niedopuszczalne są błędy ortograficzne, językowe bądź stylistyczne- warto mieć to na uwadze, zanim przystąpimy do regularnego publikowania treści niskiej jakości.
Literacki GPS – blog literacki |
ul. Giuseppe Garibaldiego 4/203 |
04-078 Warszawa |
604 810 444 |
www.literackigps.pl |