Co zrobić uzależnionym od alkoholu? Wiele osób zastanawia się, jak sobie radzić z alkoholikiem. Okazuje się, że uzależnienie od alkoholu jest bardzo powszechne. Działa zarówno na kobiety, jak i na mężczyzn. Nie jest niczym niezwykłym, że nieletni również mają z tym problem. Na szczęście można skutecznie walczyć z narkomanią u siebie i u innych. Najpierw jednak należy zdiagnozować problem, a następnie rozpocząć odpowiednie leczenie. Niestety nie jest to ani przyjemne, ani łatwe. Wymaga też dużo cierpliwości i samozaparcia.
Czym jest alkoholizm?
Uzależnienie od alkoholu objawia się głównie częstym spożywaniem napojów alkoholowych. Co ważne, od każdego rodzaju alkoholu można się uzależnić. Wiele osób popełnia błąd myśląc, że nie można się uzależnić od wina czy piwa. Jednak nic bardziej mylnego! Od wódki i najdroższych win można się uzależnić. Jeśli więc podejrzewasz, że ty lub ktoś bliski jest uzależniony, zwróćmy uwagę na to, jak często jesteśmy narażeni na kontakt z alkoholem. Bardzo ważnym objawem uzależnienia jest tzw. zespół abstynencyjny. Jeśli po przerwaniu cyklu alkoholowego czujemy się rozdrażnieni, roztrzęsieni lub drżą nam kończyny, ryzyko uzależnienia jest ogromne.
Ponadto agresywne zachowanie, które pojawia się, gdy nie możemy pić, może okazać się uzależniające. Niektórzy uzależnieni chcą pić za przysłowiową cenę. Więc mogą kraść pieniądze i mogą bić. Na szczęście takie sytuacje są bardzo rzadkie i ekstremalne. Nie ulega wątpliwości, że osoba uzależniona od alkoholu będzie również wykazywać objawy depresji. Depresja alkoholowa to kolejny poważny problem, który może utrudniać właściwą diagnozę i leczenie. Wszechobecne zaniedbanie fizyczne jest również objawem uzależnienia. Osoby dotknięte chorobą mogą stracić zainteresowanie pracą i interakcjami społecznymi. Interesuje go tylko jak najszybsze zdobycie wina.
Jak zachęcić alkoholika do podjęcia leczenia?
Nie ma powodu, aby łudzić się myślą, że osoba uzależniona będzie chciała szybko i dobrowolnie rozpocząć leczenie. Uzależnieni często potrzebują dużo czasu, aby uświadomić sobie problem. Niestety często jest to również wyczerpujące psychicznie. Wiele razy alkoholicy obiecują, że już nigdy więcej nie będą pić napojów alkoholowych. Czasami proponują też terapię, ale wtedy tego nie robią. Czasami jednak udaje się przekonać alkoholika do podjęcia leczenia. Dobrym rozwiązaniem może być wizyta u doświadczonego terapeuty uzależnień. Psychoterapeuci są często bardziej kojarzeni z osobami uzależnionymi niż z lekarzami. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że uzależnieni zgodzą się na rozmowę.
Jak leczyć uzależnienie od alkoholu?
Leczenie uzależnienia od alkoholu jest procesem bardzo wymagającym, zarówno dla osoby uzależnionej, jak i jej otoczenia. Osoby uzależnione mogą uzyskać pomoc w ambulatoryjnych i zamkniętych ośrodkach leczenia alkoholizmu. Jeśli uzależnienie jest ciężkie lub towarzyszą mu inne schorzenia, pobyt w ośrodku zamkniętym może wydawać się najlepszym rozwiązaniem. Czasami jednak wystarcza leczenie ambulatoryjne. Wiele zależy od zaangażowania alkoholika w proces leczenia. Leczenie ambulatoryjne może zakończyć się sukcesem, jeśli jest zmotywowany do podjęcia leczenia i ma wsparcie najbliższych. Niestety, czasami nawet leczenie w ośrodkach zamkniętych nie kończy się sukcesem za pierwszym razem.
Jak ośrodki zamknięte leczą uzależnienie od alkoholu?
Cóż, na początku czeka nas bardzo nieprzyjemny detoks alkoholowy. Ciało uzależnionego musi oczyścić krążący we krwi resztkowy alkohol. Po ich usunięciu możliwe będzie dalsze leczenie. Detoksykacja w ośrodkach zamkniętych odbywa się pod okiem doświadczonych specjalistów. Osoby uzależnione mogą zatem liczyć na stosunkowo komfortowy proces detoksykacji. Personel ośrodka na bieżąco uzupełnia elektrolity poprzez kroplówki. W późniejszych etapach leczenia często potrzebna jest psychoterapia. W procesie psychoterapii pacjenci najpierw uświadamiają sobie, dlaczego są uzależnieni. Przyjrzenie się przyczynom uzależnienia z pewnością może pomóc w jego przezwyciężeniu. Ponadto byłoby miło, gdyby pacjent mógł uczęszczać na grupę wsparcia.
Terapia grupowa i sesje AA mogą pomóc wielu ludziom. Podczas sesji i sesji można wymieniać się doświadczeniami. Ponadto dzięki terapii można dzielić się doświadczeniami z innymi uzależnionymi. To pomaga większości alkoholików. Nie należy jednak zapominać, że wiele osób kilka razy w życiu zmaga się z uzależnieniem od alkoholu. Nie należy zapominać o znaczeniu opanowania zdrowych metod radzenia sobie ze stresem.