Domki z drewna — zalety, wady

Domki z drewna — zalety, wady

Domki z drewna — zalety, wady i wszystko, co musisz wiedzieć. Jeśli marzymy o zamieszkaniu w domu z „Ani z Zielonego Wzgórza” lub zamieszkaniu w przytulnej i klimatycznej chatce w zgodzie z naturą, Modern to idealny wybór do realizacji tego marzenia. Domki z bali wracają do łask w nieco innej, bardziej ekonomicznej i „sprawdzonej” formie. Jaką inwestycję warto podjąć, dlaczego warto to zrobić i co należy wziąć pod uwagę inwestując? Tego dowiecie się czytając nasz poradnik.

Rodzaje domków z drewna – który z nich jest dla nas najlepszy?

Wybór konkretnego domu drewnianego zależy głównie od naszych własnych preferencji. Istnieją trzy podstawowe typy:

  1. Dom szkieletowy — ten typ domu zbudowany jest z ramy (zwykle z litego drewna) wypełnionej izolacją. Ten typ domu jest bardzo tani i szybki w budowie, ale jest mniej odporny na wilgoć i wymaga dodatkowych prac przy ścianach zewnętrznych;
  2. Domy prefabrykowane – obecnie najpopularniejsze rozwiązanie – elementy domu prefabrykowanego produkowane są w fabryce według indywidualnych projektów klienta. Dlatego są produkowane z dużą precyzją, a następnie dostarczane na plac budowy i szybko montowane. Ich koszty są łatwe do przewidzenia i umiejscowienia – niezależne od pory roku czy pogody. Tego typu domy są długowieczne – szacuje się, że mogą dożyć nawet stu lat;
  3. Dom z bali – jest najdroższą opcją (wymaga najwyższej jakości drewna), ale charakteryzuje się najwyższą niezawodnością i długowiecznością. Zły dobór jego elementów może prowadzić do wad, dlatego wymaga dobrej ekipy konstrukcyjnej. Samodzielnie sprawdza się dzięki swojej konstrukcji, reguluje wilgotność, a także poprawia efektywność energetyczną.

Oczywiście każdy z powyższych typów ma swoje wady i zalety. Żadnego z nich nie można nazwać „złym”, a to, który z nich jest najlepszy, zależy od indywidualnych potrzeb, oczekiwań i budżetu, jaki możemy przeznaczyć na cały proces budowy domu.

Domy z bali i ich główne zalety

Zdecydowanie najważniejszą zaletą domów z bali jest ich lekkość konstrukcyjna, co pozwala na postawienie ich również w trudnych terenach, gdzie budowa domu murowanego wiązałaby się z dużym ryzykiem. Nie wymaga również grubego fundamentu, co znacznie obniża koszt całej inwestycji. Jednak to nie jedyna jego zaleta. Inne obejmują:

  • Dźwiękoszczelność – drewniane ściany doskonale izolują dźwięk – mogliśmy słuchać muzyki tak głośno, jak chcieliśmy. Na pewno sąsiedzi jej nie usłyszą;
  • Krótki czas budowy – budowa domu z bali trwa zaledwie kilka miesięcy. Mokre prace budowlane podejmują się jedynie stworzenia fundamentu, natomiast sama konstrukcja wykonywana jest „na sucho”. Po zakończeniu budowy dom jest gotowy do zamieszkania bez odpowiednich przeróbek;
  • Niskie ceny – Domy z bali kosztują znacznie mniej niż domy murowane – wszystko dzięki mniej skomplikowanemu procesowi budowy i tańszym materiałom. Warto również wspomnieć o tańszej eksploatacji – tego typu dom często spełnia kryteria domu energooszczędnego (a nawet pasywnego). Są doskonale izolowane, ale też wprowadzają zimne powietrze – dzięki czemu możemy bardzo dobrze zarządzać ich ogrzewaniem.
  • Tworzą zdrową atmosferę – dotyczy to zwłaszcza domków z bali, a nawet uważa się, że mają właściwości lecznicze. Drewno ma zdolność samoregulacji i tworzenia specjalnego mikroklimatu, który pokocha nasze ciało;
  • Cieńsze ściany zewnętrzne zapewniają do 10% więcej powierzchni użytkowej budynku niż budynek z cegły o tej samej podstawie.

Na jakie wady należy zwrócić uwagę przy zakupie domu drewnianego?

Domki z drewna — zalety, wady
Domki z drewna — zalety, wady

Domy z drewna to nie tylko zalety, ale nawet jeśli przeważają, nie należy zapominać o towarzyszących im wadach. Jednym z głównych jest szybka reakcja na ciepło i zimno. Więc nawet jeśli ogrzewanie tych domów jest ekonomiczne, pozostawienie ich samych w zimie może prowadzić do nadmiernego wychłodzenia. Latem natomiast trudno jest poradzić sobie z panującym w nich upałem.

Domy z bali wymagają również odpowiedniego kunsztu i uwagi – zwłaszcza jeśli chcesz, aby były miejscem przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Mówi się jednak, że nie są wystarczająco trwałe, aby przetrwać pokolenia. Znalezienie firmy, która zajmie się ich przygotowaniem może być problemem – budownictwo drewniane wciąż nie jest popularne, a to rynek niszowy, na którym nie każda firma budowlana działa.

Wnioski

O ile jeszcze kilkanaście lat temu domy z bali były odległym marzeniem każdego, kto chciał w nich zamieszkać, o tyle dzisiaj ich realizacja jest nie tylko możliwa, ale stosunkowo łatwa i niedroga w realizacji – zwłaszcza w porównaniu z domami murowanymi. W związku z tym są opcją do rozważenia przy rozważaniu wszystkiego, co jest z nimi związane – w tym wielu zalet i kilku wad, które opisaliśmy powyżej.

Back To Top