Jak korzystać z przechowalni podczas przeprowadzki? W trakcie przeprowadzki nierzadko zdarza się, że twoje mieszkanie, dom lub garaż jest pełen przedmiotów, których już nie używasz regularnie i szkoda byłoby je wyrzucić lub sprzedać. W takim przypadku nie zawsze opłaca się je nosić ze sobą, lepiej trzymać je w domu, a jeśli nie ma takiej możliwości, skorzystać z możliwości przechowywania.
Co zrobić ze starymi rzeczami podczas przeprowadzki
Większość ludzi, zwłaszcza rodziny z dziećmi, zbiera w swoim życiu dziesiątki starych przedmiotów, które są jeszcze w dobrym stanie, ale z różnych powodów nie są już używane. Mogą to być stare, ale ładne meble, których będzie nam żal, książki lub praktyczne przedmioty, takie jak wózek czy rower. Są to też zwykle kolekcje różnego typu, jeśli ktoś ma określone hobby. Mieszkając w dużym domu jednorodzinnym można te rzeczy trzymać na strychu, w garażu czy w jakiejś celi, a przeprowadzka do małego mieszkania w innym mieście jest bardzo trudna do wyniesienia.
Sama wysyłka może być dość problematyczna, ponieważ często wymaga wynajęcia ciężarówki, nie mówiąc już o możliwości przechowywania wszystkich starych rzeczy w małym mieszkaniu lub nawet kawalerce. Przeprowadzka oznacza więc konieczność podjęcia radykalnej decyzji o sprzedaży lub wyrzuceniu takich przedmiotów, co często nie wchodzi w grę, choćby tylko z powodów emocjonalnych.
Jest też sposób na wyjście z tej sytuacji. Możesz zostawić te przedmioty przyjaciołom i rodzinie, o ile mają wystarczająco dużo wolnego miejsca, lub skorzystać z rosnącej ostatnio liczby dedykowanych schowków do przechowywania rzeczy. Może to mieć coś wspólnego z faktem, że dzisiejszy rynek pracy wymusza na ludziach częste przemieszczanie się z jednego miasta do drugiego. Nawet jeśli w ich rodzinnym mieście nie ma takiego magazynu, większość ludzi kieruje się migracjami z małych miast do dużych miejsc spotkań, a magazyny na pewno się znajdą.
Oznacza to, że przeprowadzając się wystarczy znaleźć firmę, która wcześniej wynajmie mały magazyn i zapewni obsługę wysyłkową Twoich przedmiotów. Jednak wynajęcie samochodu dostawczego lub minibusa nie stanowi problemu, ponieważ wiele osób prywatnych i dużych firm jest zainteresowanych taką działalnością.
Jak działają magazyny
Ten rodzaj magazynu działa w bardzo prosty sposób. Są to duże obiekty magazynowe, które umożliwiają wynajem niewielkich powierzchni magazynowych osobom fizycznym. Firmy te obsługują zarówno osoby fizyczne wynajmujące lokal o powierzchni kilku metrów kwadratowych, jak i mniejsze lub większe firmy. W trakcie przeprowadzki możesz łatwo przeanalizować, ile potrzebujesz powierzchni magazynowej i wybrać obiekt magazynowy, który zapewni odpowiednią wielkość magazynu. Ponieważ takie firmy świadczą usługi bezpośrednio dla osób fizycznych, minimalna powierzchnia, którą można wynająć, to zwykle tylko jeden metr kwadratowy.
Jest to bardzo wygodne, ponieważ można wynająć magazyn o powierzchni zaledwie kilku metrów, który pomieści niezliczoną ilość pudeł, a nawet mebli. Jeśli potrzebujesz więcej miejsca, możesz również wynająć większe magazyny, które często sięgają 20-30 metrów kwadratowych, co oznacza, że można w nich postawić nawet samochód, jeśli regulamin magazynu na to pozwala.
W większości firmy te mają magazyny poza miastem, skąd można do nich łatwo dojechać samochodem i ciężarówką. Co ważne, firmy te działają bardzo profesjonalnie, dlatego wszystkie magazyny wyposażone są w porządne zamki i drzwi, a obiekty są monitorowane i zabezpieczone. Największe i najlepiej zorganizowane magazyny umożliwiają dostęp do Twojego magazynu 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Cechą dobrego magazynu jest to, że jest on ubezpieczony, więc przechowywane w nim przedmioty są dobrze zabezpieczone, nad czym czuwa zarówno firma ubezpieczeniowa, jak i sama firma.
Ile kosztuje wynajem komórki lokatorskiej w magazynie
Przy przeprowadzce bardzo ważny jest aspekt finansowy. To sprawia, że większość ludzi zastanawia się, czy lepiej sprzedać zbędne rzeczy. Zazwyczaj tylko bardzo wartościowe przedmioty oddawane są rodzinie i znajomym lub do profesjonalnej przechowalni. Ile zatem kosztuje taki magazyn i czy warto?
Koszt takiego magazynu waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Magazyny o najmniejszym metrażu, od jednego do pięciu metrów, wynajmowane są zazwyczaj po stawkach nieprzekraczających 100 zł netto miesięcznie. Większe magazyny są oczywiście droższe i w tym przypadku obowiązuje ta sama zasada, co w przypadku innych nieruchomości – im większa powierzchnia, tym niższy koszt jednostkowy za metr. Magazyn o powierzchni od 20 do 30 metrów zwykle kosztuje około 500 zł miesięcznie, choć to też zależy od miasta i standardu wynajmu.