Rolety okienne są świetną ozdobą każdego wnętrza, które są w stanie podkreślić jego styl. Dzięki temu elementowi pomieszczenie staje się przytulne i ciepłe. To bardzo ważny dodatek, który dopełnia całą kompozycję. Rolety okienne wewnętrzne pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także są bardzo praktyczne. Na rynku znajduje się wiele modele różniących się od siebie, wyglądem, rodzajem materiału i zastosowaniem. Wiedząc, z jakiej tkaniny zrobione są rolety, nie powinniśmy mieć żadnych problemów z ich oczyszczeniem. Jak myć rolety? Niektóre produkty nie są przystosowane do prania w pralce czy prasowania. Odpowiednia pielęgnacja tej ozdoby okiennej pozwoli nam na długie korzystanie z rolet, które zachowują estetyczny wygląd przez wiele lat.
Jak czyścić roletę wykonaną z materiału?
Na początku musimy pozbyć się kurzu nagromadzonego na materiale, jak i innych elementach osłony okiennej. Do tego celu możemy zastosować miękką szczotkę czy odkurzacz. Po dokładnym odkurzeniu sprawdzimy, w jakim stanie znajduje się materiał i czy są na nim widoczne silniejsze zabrudzenia. W celu eliminacji plam przyda nam się gąbeczka, może być taka do mycia naczyń oraz delikatny detergent. Świetnie w tym celu sprawdzi się płyn do mycia naczyń. Gąbka powinna być lekko wilgotna i odsączona z nadmiaru wody. W delikatny sposób pocieramy nią roletę. Na żaluzji znajduje się impregnat, a więc trzeba uważać, aby wraz z brudem nie zmyć go z powierzchni zasłony. W okresie letnim zdarza się, że w roletę wkręcą się owady, czy na jej powierzchni będą widoczne zanieczyszczenia spowodowane nimi. Aby je usunąć, warto sięgnąć po gąbkę z mydłem. Podczas mycia używamy aktywnej piany, możemy przy tym trochę nasączyć tkaninę i odczekać z dalszymi czynnościami, dopóki zanieczyszczenie nie zostanie zmiękczone. Kiedy tak się stanie, plama łatwiej zejdzie z rolety. Pamiętajmy, aby takie zabiegi pielęgnacyjne wykonywać regularnie. Długo utrzymujące się plamy na zasłonie mogą okazać się trudne do wyczyszczenia. Odkurzanie powinniśmy przeprowadzać raz na 2 tygodnie, a plamy trzeba usuwać na bieżąco, od razu jak pojawią się na żaluzji.
Czy należy ściągnąć żaluzję do czyszczenia?
Roletę materiałową można czyścić bez konieczności ściągania jej z ramy okiennej. Jeśli zostanie ona rozwinięta na oknie, łatwiej nam będzie ją odkurzyć oraz wyczyścić wilgotną szmatką. Ponadto, montaż i demontaż zajmuje trochę czasu i może okazać się problematyczny. Roletę należy zdemontować, jeśli jest to model rzymski i chcemy ją wyczyścić w pralce. Tego rodzaju żaluzje można jednak łatwo ściągnąć z okna i zamontować ponownie.
Jak prać rolety rzymskie?
Rolety rzymskie produkowane są z tkanin firanowych oraz zasłonowych, z tego względu możemy je czyścić na mokro, czy nawet wyprać w pralce. Podczas czyszczenia rolety w kasecie, należy pamiętać, także o usunięciu brudu ze wszystkich innych elementów. Aby móc wyprać je w pralce, musimy ustawić program do prania delikatnych tkanin. Co ważne, nie należy ich wirować. Przed włożeniem ich do pralki, warto przeczytać dokładnie zalecenia producenta, co do środka piorącego. Po wypraniu należy je rozłożyć na czas suszenia na całej szerokość. W ten sposób nie pogniotą się i będą dobrze wyglądały na oknie.
Jak czyścić rolety typu dzień-noc?
Rolety dzień noc czyści się w taki sam sam sposób jak modele tradycyjne. Nie można ich prać. Na początku pozbywamy się z ich powierzchni nagromadzonego kurzu odkurzaczem, korzystając z niskiej mocy urządzenia i niewielkiej końcówki. Do pozbycia się silniejszych zabrudzeń należy użyć wilgotnej gąbki. Rolety dzień i noc nie mogą być czyszczone silnymi detergentami, gdyż mogą one doprowadzić do uszkodzeń delikatnego materiału.
Jak pielęgnować żaluzje drewniane?
Żaluzje drewniane powinno się oczyszczać na sucho. Możemy do tego użyć ściereczkę i środek nabłyszczający. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów preparatów właśnie do pielęgnacji żaluzji drewnianych. W przypadku, kiedy doszło do znacznego ubrudzenia rolety i nie da się usunąć plam na sucho, wówczas można sięgnąć po letnią wodę z płynem do mycia drewna. Najpierw przecieramy pióra żaluzji zmoczoną szmatką, po czym osuszamy je. Następnie spryskujemy żaluzję produktem nabłyszczającym do elementów drewnianych i wycieramy do sucha. Aby ułatwić sobie pracę, możemy ściągnąć żaluzję z okna. Wtedy czynności pielęgnacyjne pójdą nam sprawniej i o wiele szybciej.
Jak myć rolety umieszczone na zewnątrz?
Rolety zewnętrzne ulegają większym zabrudzeniom, gdyż są narażone na wiele czynników. Zbiera się na nich większa warstwa brudu, kurzu, pyłów i wszelakiej maści innych zanieczyszczeń. Ich mycie możemy przeprowadzić ręcznie albo wykorzystać do tego myjkę ciśnieniową. Pamiętajmy, iż ciśnienie myjki nie może być zbyt wysokie, aby nie uszkodzić elementów rolet. Najpierw spłukujemy największy brud, po czym myjemy rolety przy użyciu wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Czyścimy rolety gąbką, uwzględniając również boczne prowadnice, gdzie często zalega brud, który musi zostać usunięty, aby mechanizm działał bez zarzutu.