Jak przeżyć śmierć zwierzaka? Zwierzęta to wspaniali towarzysze, którzy zmniejszają codzienne problemy. Spacery z psem czy zabawa z kotem to nie tylko przyjemny sposób spędzania czasu, ale także terapeutyczna aktywność. Utrata najlepszego przyjaciela to ogromny ból i wie o tym każdy, kto kiedykolwiek miał zwierzaka.
Chociaż nigdy nie zapomnimy czasu spędzonego z nim, potrzebowaliśmy czegoś, co przypominałoby nam o naszym futrzanym towarzyszu. W dzisiejszym tekście opisujemy, jak poradzić sobie z taką stratą i co można zrobić, aby ten czas był trochę łatwiejszy.
Upewnij się, że pożegnasz się ze swoim zwierzakiem w sposób, który pomoże ci pogodzić się ze stratą
Jeśli chcemy pożegnać naszego zwierzaka oficjalnie i zależy nam na oficjalnej pamiątce, możemy skorzystać z usługi krematorium dla zwierząt. Takie firmy są bardzo popularne za granicą. Głównie krematoria dla zwierząt przetwarzają psy i koty. Są jednak inne zwierzęta. Wielu właścicieli decyduje się na kremację przyjaciół, ponieważ uważają to za godny sposób pożegnania.
Korzystając z usług takich firm, często można uczestniczyć w całym procesie. Ta oficjalna forma palenia to ostateczne pożegnanie, które może pozytywnie wpłynąć na nasze uczucia. Świadomość, że pewien etap został oficjalnie zakończony i przeprowadzony w godnych warunkach zawodowych, może przynieść nam duży komfort i ułatwić proces żałoby. W krematoriach dla zwierząt nierzadko dostępne są dwie opcje. Jednym z nich jest zbiorowe spalanie. Po takim procesie właściciel nie otrzymuje prochów zwierzęcia. Drugą opcją, która jest częściej wybierana, jest spalanie indywidualne. W tym wariancie nie tylko otrzymamy prochy naszych pupili – krematorium dla zwierząt da nam również możliwość udekorowania urny. W ten sposób będziemy mieć niezwykłą pamiątkę po przyjacielu, którą możemy zatrzymać w mieszkaniu.
Obecnie w moim kraju krematoria dla zwierząt dopiero się rozkręcają, a takich punktów na mapie Polski jest bardzo mało. Sądząc jednak po ich rosnącej popularności na Zachodzie, można przypuszczać, że z czasem usługa ta będzie zyskiwać na popularności również na rodzimym rynku.
Pozwól sobie na żałobę, nie spiesz się
Utrata zwierzaka może mieć różne uczucia. Niedowierzanie, złość, wielki ból. Czasami odczuwamy też wyrzuty sumienia. Każda z tych emocji jest uzasadnionym smutnym doświadczeniem i powinieneś pozwolić sobie je poczuć. Tłumienie uczuć może znacznie wydłużyć ten proces. W takich przypadkach rozmowa jest dobrym pomysłem. Idealnie byłoby, gdybyśmy mogli podzielić się naszymi uczuciami z tymi, którzy również kochają zwierzęta.
Dzielenie się wspomnieniami zabawnych chwil, oglądanie zdjęć z różnych etapów życia zwierzaka – wszystko to z pewnością doprowadzi do łez i wyzwoli wiele smutku, ale jest to zdrowy proces. Jeśli nie mamy kogoś takiego, spróbujmy zwierzyć się przyjacielowi. Niestety, ci, którzy nigdy nie stracili zwierzaka lub po prostu nie nawiązali z nim silnej więzi przez całe jego życie, często nie doceniają bólu, jaki może odczuwać taka sytuacja. Jeśli spotykamy taką osobę, czujemy się sfrustrowani i niezrozumiani. Powszechne jest również, że psy są naszymi najbliższymi przyjaciółmi. Osoby samotne, które nie mają z kim porozmawiać o swoich uczuciach, mogą zwrócić się o pomoc do psychologa lub terapeuty. Wiele osób porównuje utratę zwierzaka do utraty członka rodziny, więc chociaż sam powinieneś zadawać ból, nie powinieneś stawiać mu czoła samotnie.
Czas akceptacji
Po jakimś czasie będziemy zmuszeni pogodzić się z faktem, że naszych przyjaciół nie ma już wśród nas. Czas na refleksję i uświadomienie sobie czegoś ważnego – są rzeczy, których nie możemy zatrzymać. Na tym etapie warto pielęgnować czas spędzony z pupilem. To pozwoli nam przestać się martwić, że już go z nami nie ma i zacząć doceniać to, że kiedykolwiek był w naszym życiu. Ważne jest, aby dać sobie czas na przetworzenie wszystkich tych emocji.

Niektórzy ludzie decydują się na adopcję innego zwierzaka wkrótce po śmierci swojego zwierzaka. Jednak zasada „klin po klinie” nie zawsze działa. Nowe zwierzęta oznaczają nowe postacie i nowe zachowania. Trudno nie porównać ich z reakcjami naszych pupili. To z kolei może nieco utrudniać nawiązywanie kontaktów z nowymi ludźmi. Jednak dla osób samotnych czasami jest to jedyny sposób na utrzymanie rytmu dnia i nie popadnięcie w stan depresji.
Tak więc każdy przypadek to bardzo indywidualny problem. Spróbujmy wsłuchać się we własny głos i pomyśleć o swoich potrzebach i aktualnych emocjach. Jeśli wahamy się, czy jesteśmy gotowi na adopcję kolejnego zwierzaka, sprawdźmy schronisko. Bez presji i konkretnych postanowień poznajmy jego mieszkańców. To świetny sposób, aby przyjrzeć się własnym emocjom i zobaczyć, jak się czujemy, witając nowych gości w naszym mieszkaniu i naszym życiu.