Jakie są wymogi dotyczące działki pod myjnię bezdotykową?

Jakie są wymogi dotyczące działki pod myjnię bezdotykową?

Jakie są wymogi dotyczące działki pod myjnię bezdotykową? Otwarcie myjni samochodowej wiąże się między innymi z koniecznością odpowiedniego przygotowania działki budowlanej. Ważne, aby spełniała ona pewne odgórne wymogi, których absolutnie nie możemy pominąć, wybierając grunt pod inwestycję. Jakie są dokładne wymogi dotyczące działki pod budowę myjni bezdotykowej?

Podstawowy aspekt – wielkość działki

Wybierając działkę pod budowę myjni samochodowej, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej wielkość. W przypadku myjni jednostanowiskowej wymagana powierzchnia wynosi minimum 250 metrów kwadratowych. Jest to niezbędne, aby możliwa była budowa konstrukcji dla jednego stanowiska myjni modułowej, a także późniejsza eksploatacja myjni w bezpieczny sposób. Im więcej stanowisk przewidujemy, tym większa działka będzie nam potrzebna. W przypadku myjni dwustanowiskowej, mówimy już o powierzchni 470 metrów kwadratowych, w przypadku trzystanowiskowej – 560 metrów kwadratowych, czterostanowiskowej – 650 metrów kwadratowych, pięciostanowiskowej – 740 metrów kwadratowych. Jeśli natomiast planujemy zainwestować w sześciostanowiskowy kontener, musimy dysponować działką o powierzchni minimum 870 metrów kwadratowych. Mowa tutaj o powierzchni wraz z dojazdem. 

Dostępność mediów

Na każdej działce budowlanej, na której ma powstać myjnia samochodowa, musi być dostęp do mediów, czyli do wody, prądu czy gazu. Musimy również zadbać o to, aby w odpowiedni sposób odprowadzać resztki wody, w której znajdują się również cząsteczki środków chemicznych. Jest to wymóg bardzo istotny w kontekście ochrony środowiska naturalnego. Oczywiście, nie musimy kupować lub posiadać działki, która już podłączona jest do mediów. Możemy je doprowadzić, jednak warto wziąć pod uwagę, że wiąże się to ze sporymi nakładami czasowymi, a także koniecznością zainwestowania sporych środków pieniężnych. Szacuje się, że doprowadzenie mediów może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dlatego też zwróćmy uwagę, poza powierzchnią działki, na dostępność na niej mediów. Możemy poprosić o pełną dokumentację techniczną, aby upewnić się, że poszczególne instalacje nie wymagają wymiany w danym czasie. Znacząco zwiększa to bowiem ogólne koszty inwestycji.

Plan zagospodarowania przestrzennego

Zanim zdecydujemy się wybudować myjnię samochodową na konkretnej działce, sprawdźmy dokładnie plany zagospodarowania przestrzeni. Nie podejmujmy inwestycji, jeśli na terenie działki ma przebiegać na przykład linia kolejowa czy w jej okolicy ma zostać postawiony budynek, który utrudni klientom korzystanie z naszych usług. Pamiętajmy, że w przypadku inwestycji publicznych, na mocy odpowiednich przepisów możemy zostać wywłaszczeni. W praktyce oznacza to, że jeśli planowana jest większa inwestycja na terenie działki, to należy przede wszystkim dopytać o jej szczegóły, a także wstrzymać się z ewentualną budową myjni. 

Widoczność działki – o jakie aspekty warto zadbać?

Jakie są wymogi dotyczące działki pod myjnię bezdotykową?
Jakie są wymogi dotyczące działki pod myjnię bezdotykową?

Widoczność działki, na której stanie myjnia samochodowa, nie jest wymogiem prawnym. Niemniej jednak, jeśli chcemy odnieść sukces i pozyskać klientów, warto o nią zadbać. Chodzi bowiem o to, aby potencjalny klient bez większego problemu mógł znaleźć punkt, który prowadzimy. Działka powinna więc znajdować się w miejscu łatwo dostępnym, na przykład przy drodze. Ponadto w okolicy nie powinny funkcjonować konkurencyjne myjnie, gdyż przez co zdecydowanie trudniej będzie nam pozyskać klienta. Dobrze, jeśli działka budowlana znajduje się w pobliżu stacji benzynowej czy firmy, która trudni się wypożyczaniem samochodów. Pozwala to nawiązać efektywną współpracę biznesową w dłuższej perspektywie czasowej, a także pozyskać nowych klientów w prostszy sposób. Możemy na przykład zaoferować zniżki osobom, które wypożyczają samochody w konkretnym miejscu, wprowadzając swego rodzaju program lojalnościowy. Klientom pozwala on oszczędzać, nam – zarabiać. 

Jak sprawdzić, czy działka spełnia wszelkie wymogi?

Zanim otworzymy myjnię bezdotykową, będziemy musieli uzyskać niezbędne zgody, w tym między innymi na jej budowę. Dlatego też, jeśli działka nie spełnia jakichkolwiek norm prawnych, dowiemy się o tym już na początkowym etapie. Odrzucenie wniosku wydłuża czas, w którym możemy rozpocząć prowadzenie działalności, gdyż musimy znaleźć nową działkę, a także zadbać o odpowiedni projekt. Dlatego też warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy ocenią, czy dany grunt spełnia wymogi prawne. Są to budowlańcy, którzy na co dzień pracują w firmach, zajmujących się na przykład podłączaniem wszelkich instalacji dla myjni bezdotykowych. Warto również skonsultować się z prawnikiem, choć pomoże on głównie w ocenie umowy najmu działki. Jednocześnie może też sprawdzić obowiązujące na dany dzień wymogi. Pamiętajmy, że poza aspektami formalnymi, musimy zadbać także o jakość naszej działki. Znalezienie odpowiedniej stanowi niemałe wyzwanie. W najkorzystniejszej sytuacji znajdują się przedsiębiorcy, posiadający własne gruntu, które dodatkowo spełniają wszelkie wymogi prawne. Niemniej jednak zdecydowana większość osób musi szukać ich we własnym zakresie. 

Back To Top