Montaż instalacji fotowoltaicznych w Polsce: czy warto? W dzisiejszych realiach fotowoltaika to nie tylko ciekawy trend w dziedzinie ekologii, ale także ważna szansa na znaczne oszczędności. Zanim jednak zdecydujemy się na montaż instalacji fotowoltaicznej, konieczne jest poznanie kilku podstawowych faktów.
Czy fotowoltaika jest opłacalna w Polsce?
To oczywiście jedno z podstawowych pytań i jednocześnie jedno z najczęściej zadawanych przez osoby zainteresowane montażem paneli fotowoltaicznych. Wydaje się, że instalacje fotowoltaiczne w Polsce nie mają szans na szczególnie rentowne po prostu ze względu na specyfikę naszego położenia geograficznego. A jak wygląda sytuacja w rzeczywistości? Wtedy, według zgodnej opinii ekspertów, nasz kraj ma doskonałe warunki i może efektywnie wykorzystywać energię słoneczną. Przede wszystkim warto wspomnieć, że średnia sytuacja nasłonecznienia w Polsce jest bardzo podobna do tej w Niemczech. Jednocześnie to właśnie kraje naszych zachodnich sąsiadów od dawna przodują na świecie w wykorzystaniu fotowoltaiki.
Dlaczego jednak w naszych warunkach klimatycznych opłaca się montować instalacje fotowoltaiczne w Polsce? Przede wszystkim wynika to ze stosunkowo dobrego i stabilnego nasłonecznienia. Oczywiście latem panele fotowoltaiczne wyprodukują więcej energii niż w innych porach roku. Z drugiej jednak strony zdarzają się słoneczne dni nawet zimą i to właśnie w warunkach zimowych panele fotowoltaiczne są w stanie osiągnąć najwyższą wydajność (zostanie to omówione w dalszej części artykułu). Co równie ważne, w Polsce nie musimy borykać się z przedłużającymi się upałami, jak na innych szerokościach geograficznych. Wiele osób uważa, że ekstremalne temperatury i tygodnie palącego słońca to idealne warunki dla energii słonecznej.
W rzeczywistości jednak sprawy są znacznie bardziej skomplikowane. Cóż, różne ekstremalne warunki pogodowe mogą uszkodzić panele fotowoltaiczne, powodując spadek ich wydajności. Dotyczy to wysokich i bardzo wysokich temperatur, a także silnych mrozów, gradu, nie wspominając o bardziej gwałtownych zjawiskach atmosferycznych. Jak widać, łagodny i spokojny klimat Polski faktycznie sprzyja instalowaniu instalacji fotowoltaicznych i pozyskiwaniu energii ze słońca. Oczywiście, aby nasze instalacje PV były wydajne, konieczne jest uwzględnienie kilku innych, równie ważnych czynników.
O czym jeszcze należy pamiętać decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej?
Po pierwsze, same prace z zakresu montażu paneli fotowoltaicznych należy zlecić profesjonalistom. Musimy pamiętać, że wydajność instalacji będzie zależała od takich czynników jak prawidłowy kąt nachylenia paneli, orientacja prawidłowej orientacji i wiele innych szczegółów technicznych.
Profesjonalny montaż instalacji fotowoltaicznych również odgrywa ogromną rolę ze względu na trwałość paneli. Prawidłowo zamontowane zachowają swoje właściwości przez długi czas. Właściwy montaż zakłada również takie ułożenie paneli, aby były mniej podatne na czynniki mogące ograniczać wydajność instalacji fotowoltaicznych. Mowa tu głównie o osadach deszczu, błota, kurzu czy śniegu. Oczywiście szczególnie zimą i jesienią konieczne jest również czyszczenie paneli. Również w tym zakresie najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie specjalisty. Wynika to po pierwsze ze względów bezpieczeństwa, a po drugie dlatego, że panele są bardzo delikatne i czyszczenie musi to uwzględniać.
Należy również mieć na uwadze, że tani montaż instalacji fotowoltaicznych niekoniecznie okaże się korzystnym rozwiązaniem. W końcu panele mają działać wydajnie i generować energię przez długi czas. Właściwy montaż i konserwacja to kluczowe warunki, aby instalacje fotowoltaiczne zachowały swoją docelową żywotność. Pamiętajmy, że wydajniejsze panele fotowoltaiczne to mniej prądu. Właśnie z tego powodu oszczędzanie pieniędzy na instalacji lub konserwacji instalacji fotowoltaicznych można uznać za strategię raczej krótkowzroczną.
Podsumowanie
Czy zatem ostatecznie instalacja instalacji fotowoltaicznych jest opłacalną opcją w polskim klimacie? Odpowiedź brzmi: absolutnie! Jednocześnie jednak trzeba pamiętać, że same warunki klimatyczne oraz parametry takie jak nasłonecznienie to tylko niektóre z czynników decydujących o opłacalności inwestycji PV. Profesjonalny montaż i regularna skuteczna konserwacja są tego warte, jeśli chcemy, aby nasze panele fotowoltaiczne skutecznie służyły nam przez wiele lat. Dopiero po spełnieniu tych warunków możemy spodziewać się zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę w stosunkowo krótkim czasie.