Nauka śpiewu

Nauka śpiewu

Wiele osób marzy się nauka śpiewu i podbijaniu scen swoim głosem. Chętnie przyglądamy się słynnym wokalistom, którzy swoim wokalem oczarowują miliony ludzi, wierząc, że taki talent zależy wyłącznie od wrodzonych cech. Niewątpliwie, jeśli natura obdarzyła Cię dobrym i przyjemnym głosem, zapewni Ci to dobry start w nauce śpiewu.

Na szczęście nie jest to warunek konieczny, a struny głosowe nie zawsze przesądzają o zdolności osoby do śpiewania. Dla każdego, kto chce spróbować swoich sił w wokalu, trenerzy głosu przygotowują szereg wskazówek, jak nauczyć się śpiewać od podstaw.

Nauka pięknego i łatwego śpiewania

Oczywiście nie należy spodziewać się szybkiego rezultatu, ponieważ rozwój głosu, słuch do muzyki, umiejętność trzymania i regulowania barwy wymagają długiego treningu i praktyki.

Jak nauczyć się śpiewać?

  • Pierwsze kroki w rozwoju wokalu należy rozpocząć od śpiewania poszczególnych nut do odpowiedniej melodii. Każda z dwunastu nut wymaga zmiany barwy głosu, która początkowo będzie trudna, ale nie należy się poddawać.
  • Podczas śpiewania staraj się dopasować melodię z odtwarzacza lub instrumentu muzycznego.
  • Rozwijaj dykcję i artykulację. Naucz się wyraźnie wymawiać każdą frazę.
  • Nie opuszczaj treningów i nie rób zbyt długich przerw. Rozwijanie głosu i muzycznego ucha wymaga regularnej codziennej praktyki. Poświęć co najmniej godzinę dziennie na powtórzenie ćwiczeń.
  • Spróbuj powtórzyć słynne piosenki, naśladując ton głosu swojego ulubionego artysty.
  • Wybierz gatunek wykonania, który Ci odpowiada. W zależności od tego, jak natura obdarzyła cię głosem, rozważ różne kierunki w wokalu. 
  • Okresowo ćwicz śpiew bez akompaniamentu muzycznego, aby wyraźnie słyszeć tylko swój głos.
  • Zadbaj o gardło i struny głosowe. W zimnych porach roku bardzo łatwo może się przeziębić, co również wpłynie na głos. W takim przypadku nie należy wykonywać intensywnego treningu aż do momentu powrotu do zdrowia.

Czy samodzielna nauka śpiewu przyniesie oczekiwane rezultaty? Na pewno pomoże, ale nie pozwoli rozwinąć swoich możliwości w znacznym stopniu ani też nie nauczy tego jak opanować tremę podczas występów. Aby uzyskać piękny wokal, nauka śpiewu powinna odbywać się pod okiem profesjonalistów, którzy podpowiedzą, jak pracować nad swoim głosem.

Profesjonalna nauka śpiewu

Oczywiście każdy, kto rozpoczyna naukę śpiewu ma inne cele. Ktoś chce śpiewać, ktoś chce grać, ktoś chce przygotowywać się do wstąpienia do szkoły muzycznej, ktoś chce wykonywać swoje ulubione piosenki z gitarą w towarzystwie znajomych. Dlatego w szkole muzycznej uczniowie robią tylko to, po co przyszli. Ty wybierasz ścieżkę, nauczyciele pomagają Ci ją przejść. Nie oznacza to, że będzie łatwo, na początku trzeba ciężko pracować. Ale w końcu możesz uniknąć wielu błędów, zaoszczędzić czas i nerwy. Niektórzy nazywają to osobistym podejściem, ale to tylko racjonalność. Lekcje śpiewu powinny sprawiać przyjemność i radość, dlatego nauczysz się śpiewać wykonując na lekcjach również ulubione piosenki. Trening wokalny to złożona i delikatna praca, ale pod okiem doświadczonego mentora można osiągnąć dobre wyniki.

Zobacz najlepsze zajęcia muzyczne:

Nauka śpiewu – zdefiniuj cele

Główna rada. I najtrudniejsze. Odpowiedz sobie na pytanie: dlaczego chcesz śpiewać? Chcesz śpiewać z przyjaciółmi na karaoke a może chcesz zaśpiewać w musicalu? Strategia uczenia będzie się różnić w zależności od Twoich celów. Oczywiście w wokalach jest tylko jedna podstawa, ale jest tysiąc niuansów, które determinują Twój trening.

Znajdź dobrego trenera wokalnego

Nauczyciel to połowa sukcesu. Dobry nauczyciel sprawi, że zakochasz się w lekcjach śpiewu, dlatego na tym powinieneś się skupić. Nie zapomnij o samokształceniu. To jest ważne. I pamiętaj o systematyczności. Odniesiesz więcej korzyści, jeśli będziesz ćwiczyć codziennie przez co najmniej 30 minut niż raz w tygodniu przez 12 godzin. Nie oczekuj szybkich rezultatów. W wokalu dużo zależy od pamięci mięśniowej, a tutaj podobnie jak w sporcie, im więcej powtórzeń, tym lepszy wynik.

Na lekcjach nauki śpiewu tworzone są dla Ciebie komfortowe warunki. Ale pewnego dnia przychodzi taki moment, kiedy trzeba wyjść z klasy na scenę i zaśpiewać nie tylko przed lustrem i dla nauczyciela, ale także dla publiczności. I to jest inne uczucie. Ogromne podniecenie, drżenie rąk i stóp, suche gardło. Wygląda na to, że zapomniałeś wszystkiego, czego się do tej pory nauczyłeś. Ale nauczyciel pomoże Ci to przezwyciężyć i zrobić pierwszy krok na scenie.

Doskonalenie w nauce śpiewania

Słuchaj muzyki w lepszej jakości, jest to ważne. Słuchaj piosenek w różnych kierunkach muzycznych. Posłuchaj klasyków wokalnych: Ray Charles, Stevie Wonder, Whitney Houston, Fitzgerald, Nina Simone, lista jest długa. Im więcej słuchasz innej muzyki, tym szybciej zrozumiesz, w jakim gatunku się widzisz i w jakim kierunku chcesz się rozwijać. Spróbuj przeanalizować muzykę. Jakimi technikami posługuje się wokalista, do czego, jakie emocje w taki czy inny sposób wyraża. Ta praktyka zwiększy Twoją uważność i przyspieszy Twoje postępy.

Nauka śpiewu
Nauka śpiewu

Baw się dobrze. Tylko w biznesie, z którego się cieszysz, osiągasz sukces. A tu dużo zależy od nauczyciela. Jeśli z wielką niecierpliwością czekasz na kolejną lekcję nauki śpiewu jesteś we właściwym miejscu. Nauczyciel nie narzuca swojego gustu muzycznego. Jeśli masz problemy z intonacją, to znaczy nie uderzasz w nuty, to pójście na naukę śpiewu jest bardzo pożądane.

Oczywiście lekcje śpiewu rozwijają zarówno ucho do muzyki, wyczucie rytmu, jak i poczucie harmonii, ale ukierunkowane studium teorii muzyki sprawią, że Twoje postępy będą kilkakrotnie szybsze. Nie bój się zapytać nauczyciela, jeśli czegoś nie rozumiesz. Jeśli zapytałeś i nadal masz nieporozumienie, zapytaj ponownie. Zaufaj, że dobry nauczyciel zawsze znajdzie właściwe słowa i wszystko wyjaśni. 

Back To Top