Podolog – kto to jest i czym się zajmuje?

Podolog – kto to jest i czym się zajmuje?

Podolog – kto to jest i czym się zajmuje? Podologia to dziedzina, która skupia się na naszych dolnych kończynach. Do gabinetu podologa możemy zgłosić się z bardzo różnymi problemami. Często z takimi, z którymi odbijamy się drzwi wielu gabinetów lekarskich. Mimo to wielu z nas nadal nie wie ani kim jest podolog, ani czym się zajmuje. Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Czym jest podologia?

Podologia to dziedzina, której głównym obiektem zainteresowania są stopy. Na początku warto przyjrzeć się etymologii tego słowa. Podos to po grecku właśnie stopa, natomiast logos oznacza naukę. Podologia jest więc dziedziną nauki, która skupia się na dolnych kończynach człowieka. Podolog jest specjalistą od stóp, jednak jego zakres wiedzy jest wbrew pozorom bardzo szeroki.
Podologowie muszą mieć bardzo kompleksową wiedzę na temat:

  • kości,
  • mięśni,
  • skóry,
  • żył,
  • układu krwionośnego i limfatycznego,
  • układu nerwowego. 

Dobry podolog musi więc być dobrze rozeznany w osteologii, dermatologii, miologii i w wielu innych dziedzinach. Dzięki temu wie, w jaki sposób wzajemnie oddziałują na siebie różne elementy budowy stopy i nogi.

Podolog – kto to jest?

baner_legia_mobilePodolog ma bardzo szeroką wiedzę w obszarach okołomedycznych. Jednocześnie warto mieć świadomość, że nie jest to zawód medyczny. W polskim rejestrze zawodów od 2015 roku podolog figuruje jako zawód paramedyczny. Zazwyczaj podologię klasyfikuje się jednak jako odłam kosmetologii. Nie ma konkretnych regulacji prawnych na temat tego, kto dokładnie może zostać podologiem. Przyjmuje się jednak, że dobry specjalista w tej dziedzinie powinien skończyć przynajmniej dwuletnią szkołę policealną.

Do podologa możemy zgłosić się z bardzo różnymi problemami, które dotyczą stóp. Najczęściej są to problemy natury dermatologicznej i estetycznej dotyczącej obszarów skóry na stopach oraz płytki paznokci.

Podolog przyjmuje zazwyczaj w prywatnych gabinetach podologicznych. Cenieni specjaliści w tej dziedzinie nierzadko współpracują także z renomowanymi klinikami kosmetologicznymi.

Z jakimi problemami udać się do podologa?

Podolog jest specjalistą, do którego możemy zgłosić się w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, które uwidaczniają się w okolicy stóp. Niestety, wiele osób ciągle jeszcze nie ma pojęcia, czym zajmuje się podolog. Z tego powodu problemy, które ten specjalista mógłby szybko wyleczyć, próbujemy często rozwiązywać na własną rękę.

Do gabinetu podologa zgłaszają się ludzie w każdym wieku i w bardzo różnym stanie zdrowia. Ten specjalista tego samego dnia może przyjąć osobę z powikłaniami po cukrzycy oraz kogoś, kto od dłuższego czasu zmaga się z rogowaciejącymi piętami. Jeżeli zastanawiasz się, czy powinieneś zgłosić się do podologa, zerknij na listę, która znajduje się poniżej. Specjalista w tej dziedzinie zajmuje się bowiem takimi przypadkami, jak:

  • odciski,
  • zmiany grzybicze na skórze stóp oraz na paznokciach – badania mykologiczne,
  • nagniotki,
  • popękana skóra na piętach,
  • zgrubienia na paznokciach,
  • problemy z nadmiernym poceniem się stóp,
  • odklejanie się płytki paznokcia,
  • paznokcie rurkowate,
  • zrogowacenia naskórka i usuwanie mordzeli,
  • infekcje o skóry o podłożu bakteryjnym,
  • infekcje skóry o podłożu wirusowym.

Oczywiście wymienione wyżej przykłady są jedynie kroplą w morzu dolegliwości, z jakimi na co dzień spotyka się podolog. Zarówno jego wiedza, jak i kompetencje sprawiają, że jest w stanie pomóc klientom z bardzo różnymi dolegliwościami.

Czy łatwo zostać podologiem?

Jak już zaznaczyliśmy polskie prawo nie stawia przed przyszłymi podologami praktycznie żadnych wymagań. Specjalistami w tym zawodzie mogą więc określać się zarówno osoby, które przeszły przez krótki kurs korespondencyjny, jak i te, które spędziły wiele lat na nauce i mogą poszczycić się konkretnym dyplomem szkoły wyższej. Wybierając podologa trzeba więc bardzo dokładnie przyjrzeć się jego kompetencjom.

Jeżeli wybieramy się do specjalisty, który przyjmuje w klinikach kosmetologicznych, możemy mieć jako taką pewność co do tego, że jest to osoba godna zaufania. Gabinety takie bowiem bardzo dokładnie weryfikują swoich pracowników. Wszelkie niedostatki wiedzy mogłyby przecież zaważyć na ich renomie. Jeżeli z kolei zastanawiamy się nad wybraniem prywatnego gabinetu, dobrym rozwiązaniem będzie przeczytanie opinii o specjaliście i sprawdzenie, jakie wykształcenie ma za sobą.

Czy łatwo więc zostać podologiem? Teoretycznie nie. Dostępne na rynku kursy zawodowe często nie wymagają nawet szczególnego zaangażowania. Żeby jednak zostać cenionym specjalistą, trzeba skończyć przynajmniej dwuletnią szkołę zawodową na kierunku podologia. Dodatkowo warto pamiętać, że ta dziedzina wiedzy nieustannie się rozwija. Trzeba więc być osobą nastawioną na ciągłe dokształcanie się, czytanie artykułów naukowych i branie udziału w seminariach oraz konferencjach.

Wiele osób ciągle ma problem z odpowiedzeniem sobie na pytanie kto to jest podolog. Tymczasem ten specjalista od kończyn dolnych może bardzo szybko i skutecznie rozwiązać wiele problemów, które dręczą nas na co dzień.

Back To Top