Skąd mamy pewność, że to co kupujemy w lombardzie nie jest kradzione

Skąd mamy pewność, że to co kupujemy w lombardzie nie jest kradzione

Skąd mamy pewność, że to co kupujemy w lombardzie nie jest kradzione. Lombardy to podmioty prowadzące działalność gospodarczą polegającą na skupowaniu i sprzedawaniu wartościowych przedmiotów pochodzących z tzw. drugiej ręki. Klientami lombardów najczęściej są osoby, które pilnie potrzebują gotówki, a także osoby, poszukujące wartościowych przedmiotów w niższej cenie.

Lombardy dawniej i dziś

Początki istnienia lombardów w Polsce sięgają dwudziestolecia międzywojennego. Po zakończeniu drugiej wojny światowej, gdy w kraju panował ustrój socjalistyczny, prowadzenie tego rodzaju działalności nie było możliwe. Co sprawiło, że lombardy ponownie wróciły do łask? Podstawową przyczyną była transformacja ustrojowa na początku lat 90-tych XX wieku. Terapia szokowa zaproponowana przez Balcerowicza sprawiła, że wiele osób straciło pracę i źródło dochodów. Jedyną szansą na przetrwanie była sprzedaż wartościowych przedmiotów w lombardach. Według niezwykle krzywdzącej opinii są to miejsca, w których handluje się towarami z drugiej ręki, często pozyskiwanymi w sposób nielegalny. Oczywiście taki stereotypowy obraz nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Współcześnie działające lombardy to legalne firmy, które zwracają szczególną uwagę na pochodzenie towarów, które do nich trafiają.

Co można kupić w lombardzie

lombard warszawa białołękaTrudna sytuacja finansowa i brak zdolności kredytowej zmusza część osób do znalezienia alternatywnego sposobu na szybkie pozyskanie gotówki. Co można zrobić w momencie, gdy nie ma możliwości pożyczenia pieniędzy od banku, rodziny i znajomych? Najlepszym rozwiązaniem jest sprzedanie lub zastawienie wartościowych przedmiotów w lombardzie. Jakie przedmioty są najczęściej sprzedawane lub zastawiane? Największą popularnością cieszy się elektronika w postaci smartfonów, tabletów, laptopów, czy też aparatów fotograficznych. Należy podkreślić, że lombardy przyjmują jedynie sprawne urządzenia, które nie są zniszczone. Przedmiotem handlu może być także biżuteria wykonana z metali i kamieni szlachetnych, wartościowe monety, a także antyki i dzieła sztuki.

Niektóre lombardy decydują się na udzielanie pożyczek pod zastaw cenniejszych przedmiotów, takich jak samochody. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest uzyskanie większej gotówki na bieżące potrzeby. Zazwyczaj okres spłaty pożyczki zaciągniętej w lombardzie wynosi od 7 do 31 dni. Jeżeli dług nie zostanie spłacony w umówionym terminie, zastaw przechodzi na własność lombardu, który będzie mógł nim dysponować w dowolny sposób.

Jak lombardy zabezpieczają się przed kradzionymi rzeczami

Wiele osób rezygnuje z zakupów w lombardzie, obawiając się, że przedmiot, który nabyli, okaże się kradziony. Warto więc zadać sobie pytanie, czy takie obawy są w ogóle uzasadnione? Odpowiedź może być tylko jedna, zdecydowanie nie. Rzeczywiście na początku transformacji ustrojowych niektóre lombardy skupowały i odsprzedawały przedmioty pochodzące z nielegalnych źródeł. Obecnie jednak taki proceder nie ma już miejsca. Warto podkreślić, że zakup przez lombard używanej rzeczy pochodzącej z kradzieży nosi znamiona paserstwa. Za taki czyn zgodnie z przepisami Kodeksu Karnego grozi kara pozbawienia wolności do lat 5. Jeżeli wartość przedmiotu wynosi więcej niż dwieście tysięcy złotych, kara więzienia może wynieść nawet 10 lat.

W jaki sposób lombardy bronią się przed napływem kradzionego towaru? Przede wszystkim weryfikując tożsamość osób, które sprzedają lub zastawiają wartościowe przedmioty. Klienci, którzy nie mają nic do ukrycia, chętnie pokazują dowód osobisty lub inny dokument tożsamości. Osoba, która stała się posiadaczem wartościowego przedmiotu w sposób nielegalny, nie będzie chciała poddać się takiej weryfikacji. Innym sposobem na sprawdzenie, czy produkt nie został skradziony, jest poproszenie o przedstawienie oryginalnego opakowania lub dowodu zakupu. Część osób trzyma pudełka i paragony przez czas obowiązywania gwarancji i mogą dostarczyć je lombardowi w celu uwiarygodnienia transakcji. Oczywiście, należy podkreślić, że posiadanie oryginalnego kartonu lub dowodu zakupu nie jest warunkiem koniecznym do dokonania transakcji.

Większość uczciwych osób przynoszących towary do lombardu stara się uzyskać za nie jak najwyższą cenę. Jeśli więc ktoś akceptuje wyjątkowo niską cenę, znacznie poniżej wartości sprzedawanego przedmiotu, może to być podejrzane. Podejrzliwość pracownika lombardu będzie także wzbudzać pośpiech i nerwowość klienta. Kiedy występuje duże prawdopodobieństwo, że oferowany przedmiot jest kradziony, lombard nie zdecyduje się na jego zakup. Rezygnacja z niepewnej transakcji to najprostszy sposób na uniknięcie problemów.

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy policja ustali, że przedmiot zakupiony w lombardzie został skradziony i zdecyduje się go odebrać? Chociaż takie zdarzenia mają miejsce niezmiernie rzadko, warto wiedzieć co wtedy robić. Aby uniknąć podejrzenia o paserstwo, osoba, która kupiła kradziony produkt w lombardzie, powinna okazać się dowodem zakupu. Podobnie, jak w przypadku tradycyjnych zakupów w sklepach paragon stanowi podstawę dochodzenia swych praw. Warto pamiętać, że każdy legalnie działający lombard w Polsce zobowiązany jest do wystawiania paragonów na sprzedawane przez siebie produkty.

Back To Top