Fotowoltaika to jedno z rozwiązań, które wybiera coraz więcej osób. Ale to zrozumiałe, jeśli weźmiemy pod uwagę, ile możemy się spodziewać. Niewiele osób wie, jakie komponenty składają się na cały system. Warto poznać podstawy tej dziedziny, aby nie popełnić błędów przy inwestowaniu w technologię.
Co to jest fotowoltaika i jak to działa? Jakie są elementy instalacji fotowoltaicznej? Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznych? Czy opłaca się inwestować w PV? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelnika.
Co to jest fotowoltaika i jak to działa?
Jeśli zdecydujemy się zdefiniować fotowoltaikę, to możemy powiedzieć, że jest to jeden z najpopularniejszych sposobów zamiany energii słonecznej na energię elektryczną, energię w naszych gniazdkach. Wbrew pozorom proces nie należy do najbardziej skomplikowanych. Otóż panele fotowoltaiczne odpowiadają za zamianę promieniowania słonecznego na prąd stały. Falownik następnie przetwarza go na prąd przemienny. Efektem tego jest możliwość wykorzystania energii słonecznej do zasilania urządzeń w naszych mieszkaniach. Warto wspomnieć, że fotowoltaika jest najbardziej opłacalna pod względem finansowym i środowiskowym. To jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony domu przed rosnącymi cenami energii elektrycznej, które niestety są bardzo częste i znaczące. Jeśli połączymy fotowoltaikę z magazynowaniem energii, to można osiągnąć niemal całkowitą niezależność. Za pomocą półprzewodników można wygenerować sam prąd stały. Ma to związek z ogniwami krzemowymi, w których występuje zjawisko fotowoltaiczne – zamiana energii na ładunek elektryczny.
Jakie są elementy instalacji fotowoltaicznej?
Kolejnym problemem do rozwiązania jest budowa instalacji fotowoltaicznych. Otóż składa się z następujących komponentów: moduły PV (zwane również panelami PV), falowniki, mikroinwertery, kable, zmontowane konstrukcje, magazyny energii (jest to opcjonalne rozwiązanie, które pozwala osiągnąć niezależność energetyczną). Wbrew pozorom fotowoltaika nie jest skomplikowana. Każdy z powyższych elementów odgrywa bardzo ważną rolę. Na przykład panele fotowoltaiczne są odpowiedzialne za pozyskiwanie energii z promieni słonecznych i wytwarzanie energii elektrycznej. Można je montować na ziemi, na ścianie budynku lub na dachu – w zależności od upodobań i dostępu światła słonecznego. Z drugiej strony falownik odpowiada za zamianę prądu z panelu na prąd w gnieździe.
Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznych?
Fotowoltaika to rozwiązanie, które pozwala na generowanie energii elektrycznej z energii słonecznej. Jednak niektórzy konsumenci mogą mieć pytania dotyczące najlepszego wyboru mocy instalacji. Warto zastanowić się, ile paneli możemy zmieścić na dachu. Dlaczego to takie ważne? Po pierwsze, każdy kolejny moduł jest tańszy, ponieważ podłączenie ich nie stanowi problemu dla profesjonalnych instalatorów. Niestety przyszłe rozszerzenia są problematyczne i uciążliwe. Na większych instalacjach możemy nie tylko obniżyć rachunki, ale także zarobić. Bardzo ładnie wygląda również instalacja na całym dachu. W praktyce więc obliczenia mają ograniczoną wartość – nie każda decyzja powinna opierać się na liczbach. Gdybyśmy jednak mieli to obliczyć, roczne zużycie energii w kWh podzielmy przez 450.
Zobacz również:
Czy opłaca się inwestować w PV?
Pozostaje jedno ostatnie pytanie – czy farmy fotowoltaiczne są tak opłacalne, jak mamy nadzieję? Niezależnie od tego inwestycja może się okazać rozsądna. Jest na to kilka ważnych czynników. Przede wszystkim to rozwiązanie uważane jest w Polsce za bardzo skuteczne. Nawet tanie komponenty pozostaną z nami na długo. Weźmy też pod uwagę fakt, że ceny energii elektrycznej dynamicznie rosną i nic nie wskazuje na to, aby to zjawisko miało się zmienić. Warto jednak zdać sobie sprawę, że opłacalność zależy od kilku czynników, takich jak nachylenie dachu, nasłonecznienie, zużycie własne. Jednak im lepsze mamy warunki, tym więcej możemy uzyskać. Nawet jeśli nie możemy liczyć na dotacje, fotowoltaika może stać się opłacalna – w końcu będzie działać przez co najmniej 25 lat, a to bardzo szeroki okres. Warto zauważyć, że panele są instalowane na dachu skierowanym na wschód, południe i zachód. Co ciekawe, nachylenie dachu nie ma znaczenia.